| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Ulinkcon |
| Certification: | CE/Rohs/TUV/UL |
| Model Number: | M19 |
| Minimum Order Quantity: | Negotiation |
|---|---|
| Price: | Negotiation |
| Packaging Details: | 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements |
| Delivery Time: | 3~6working days |
| Payment Terms: | T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 100000 pairs Montly |
| Current Rating: | 15A+5A | Rated Voltage: | 300V |
|---|---|---|---|
| Connector Type: | Quick Connector | Material: | Nylon |
| Gender: | Male To Female Quick Lock | Color: | Blue,Red,Black,Yellow |
| Highlight: | IP67 waterproof 8 pin connector,20A male female power connector,3+5 pin waterproof socket |
||
20A Waterproof Data Cable Connector 3 +5 Pin M19 IP67 Circular Connectors
Quick Description
| Electrical Parameters | |
| Number of Poles | 3+5Pin |
| Current Rating | 15A +5Amax. |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Durability Voltage | 1500VAC @ 60 s. |
Main Features
| Technical Parameters | |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Operation Parameters | |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Current Rating | 5A max |
| Min Wire Size OD | 3.0mm ~ 6.0mm |
| Max Wire Size OD | 8.0mm ~ 10.0mm |
| Max.Cable Cross Section Area | 0.5mm2 ~ 2.5mm2 |
Application industries
Design Sketch
![]()
![]()
1. Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory. Located in Ulinkcon Industrial Park, Bao'an District,Shenzhen,China
2. Q: How to buy your products?
A: You need to do as followings:
* Confirm Current Rating and Number of Contacts
* Confirm Assembly style
* Confirm Cable Wire guage
* Confirm Cable Length and Material.
3. Q: Who is responsible for customs clearance? Do you provide necessary documents?
A: We will provide complete customs clearance documents (commercial invoice, packing list, bill of lading, certification reports). Customs clearance fees and duties are borne by the buyer (EXW/FOB terms). We can assist with document preparation if needed.
![]()
Contact Person: Miss. Gina
Tel: +86 075523019434
M19 Quick Connect Waterproof Circular Connector 7 Pin Wire To Board Connectors
Signal 5A Quick Lock Waterproof Circular Connector 8 Pin M19 For LED
M19 12 Pin Circular Weather Proof Electrical Connector Male Plug Female Socket
M19 IP67 Waterproof Bulkhead Electrical Connector 8 Pin Female Cable Connector
5 Pin Male Female Wire To Wire Connector Types M19 Waterproof With Push Lock
Female Cable Round 4 Pin Waterproof Wire Connector Panel Mount M19 Push Locking
Blue Black Waterproof 2 Pin LED Light Connector Wire To Board Power Connector
Waterproof Circular Wire To Wire Connector 3 Pin LED Connector 20 Amp 300V
5 Pin 10A Low Voltage Male Female Cable Connectors Waterproof For LED