| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Ulinkcon |
| Certification: | CE/Rohs/TUV/UL |
| Model Number: | M16 |
| Minimum Order Quantity: | Negotiation |
|---|---|
| Price: | Negotiation |
| Packaging Details: | 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements |
| Delivery Time: | 3~6working days |
| Payment Terms: | T/T,D/P,L/C,D/A,,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 100000 pairs Montly |
| Type: | Waterproof Connector | Pin: | 2+4pin |
|---|---|---|---|
| Material: | PA66,UL94-V0 | Waterproof Level: | IP67 |
| Operating Temperature: | -40℃-+105℃ | Contact Material: | Brass Gold-Plated |
| Highlight: | M16 300V waterproof XLR connector,round multi pin power signal plug,waterproof 2+4 pin XLR connector |
||
M16 2+4 Pin Wire To Board Connector ODM Industrial Power And Signal Plug Socket
PA66 Plastic 2+4 Multi Pin IP67 Waterproof Connector M16
Compliant with M16 standard, 300V working voltage adapts to medium and low-voltage equipment. The 2+4 multi-pin (6 pins total) accurately distinguishes power and signal pins to avoid transmission interference and ensure stability.
The XLR interface is smooth to plug and unplug, and the integrated waterproof design can block water vapor and impurities, suitable for harsh environments such as outdoors and dusty areas. High-quality conductive substrate is anti-oxidation, with precise pins and long service life.
Widely used in stage lighting, industrial control, outdoor monitoring, marine electronics and other fields, it can be used as the core component for power and signal connection between equipment, suitable for high-frequency plugging scenarios.
Following industrial-grade standards, it has passed strict quality and voltage resistance tests, with high and low temperature resistance, aging resistance, stable and reliable long-term use, no frequent replacement required.
Balancing practicality and safety, it efficiently solves the needs of synchronous power and signal connection in various complex scenarios.
| Number of Poles | 2+4 pin waterproof connector |
|---|---|
| Current Rating | 15+5A max. |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Durability Voltage | 1500VAC @ 60 s. |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
|---|---|
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Voltage Rating | 600VAC max |
|---|---|
| Current Rating | 15A max |
| Min Wire Size OD | 3.0mm ~ 6.0mm |
| Max Wire Size OD | 8.0mm ~ 10.0mm |
| Max. Cable Cross Section Area | 0.5mm² ~ 2.5mm² |
Contact Person: Miss. Gina
Tel: +86 075523019434
M19 Quick Connect Waterproof Circular Connector 7 Pin Wire To Board Connectors
Signal 5A Quick Lock Waterproof Circular Connector 8 Pin M19 For LED
M19 12 Pin Circular Weather Proof Electrical Connector Male Plug Female Socket
M19 IP67 Waterproof Bulkhead Electrical Connector 8 Pin Female Cable Connector
5 Pin Male Female Wire To Wire Connector Types M19 Waterproof With Push Lock
Female Cable Round 4 Pin Waterproof Wire Connector Panel Mount M19 Push Locking
Blue Black Waterproof 2 Pin LED Light Connector Wire To Board Power Connector
Waterproof Circular Wire To Wire Connector 3 Pin LED Connector 20 Amp 300V
5 Pin 10A Low Voltage Male Female Cable Connectors Waterproof For LED
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews