| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Ulinkcon |
| Certification: | CE/Rohs/TUV/UL |
| Model Number: | M19 |
| Minimum Order Quantity: | Negotiation |
|---|---|
| Price: | Negotiation |
| Packaging Details: | 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements |
| Delivery Time: | 3~6working days |
| Payment Terms: | T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 100000 pairs Montly |
| Current Rating: | 5A | Gender: | Male To Female |
|---|---|---|---|
| Connector Type: | Quick Connector | Material: | Nylon |
| Operating Temperature: | -40℃-+105℃ | Contact Material: | Brass Gold-Plated |
| Highlight: | 12 pin waterproof circular connector,low current M19 wire connector,waterproof automotive board connector |
||
Waterproof Plug And Socket 12 Pin IP67 M19 Circular Connectors For Data
Quick Description
Main Features
| Electrical Parameters | |
| Number of Poles | 12 Pin |
| Current Rating | 5A max. |
| Voltage Rating | 60VAC max |
| Durability Voltage | 500VAC @ 60 s. |
| Technical Parameters | |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
Application industries
| Operation Parameters | |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Current Rating | 5A max |
| Min Wire Size OD | 3.0mm ~ 6.0mm |
| Max Wire Size OD | 8.0mm ~ 10.0mm |
| Max.Cable Cross Section Area | 0.5mm2 ~ 2.5mm2 |
Design Sketch
![]()
![]()
1. Q: How do you guarantee product quality?
A: We implement strict quality control throughout the production process: raw material inspection, in-line testing, and final sampling inspection. All products come with a 12-month warranty against manufacturing defects.
2. Q: Do you accept other payment currencies besides USD?
A: Our default currency is USD, but we can also accept EUR, GBP, or other major currencies. Please confirm the exchange rate with our sales team when placing the order.
3. Q: How can I get samples?
A: It's my honor to offer you samples,and the freight should be paied by yourself.You can let me know your courier number and your detail address,Then I can send you sample at once.
4. Q: What is rated Current?
A: Rated current, also known as operating current. With the rated voltage, as in the case below the rated current, air plug in general can work properly. Plug in the aviation design process, through the thermal design of the connector to meet the requirements of the rated current, because in contact with on a current flow out of date, due to conductor resistance and contact resistance, contact on will be heat. When the heat exceeds a certain limit, the plug will damage the insulation and the formation of air exposure on the surface of the coating to soften, resulting in failure.
![]()
Contact Person: Miss. Gina
Tel: +86 075523019434
M19 Quick Connect Waterproof Circular Connector 7 Pin Wire To Board Connectors
Signal 5A Quick Lock Waterproof Circular Connector 8 Pin M19 For LED
M19 12 Pin Circular Weather Proof Electrical Connector Male Plug Female Socket
M19 IP67 Waterproof Bulkhead Electrical Connector 8 Pin Female Cable Connector
5 Pin Male Female Wire To Wire Connector Types M19 Waterproof With Push Lock
Female Cable Round 4 Pin Waterproof Wire Connector Panel Mount M19 Push Locking
Blue Black Waterproof 2 Pin LED Light Connector Wire To Board Power Connector
Waterproof Circular Wire To Wire Connector 3 Pin LED Connector 20 Amp 300V
5 Pin 10A Low Voltage Male Female Cable Connectors Waterproof For LED
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews