| Place of Origin: | China |
| Brand Name: | Ulinkcon |
| Certification: | CE/Rohs/TUV/UL |
| Model Number: | M19 |
| Minimum Order Quantity: | Negotiation |
|---|---|
| Price: | Negotiation |
| Packaging Details: | 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements |
| Delivery Time: | 3~6working days |
| Payment Terms: | T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability: | 100000 pairs Montly |
| Gender: | Male To Female Plug&Socket | Protection Level: | IP67 |
|---|---|---|---|
| Flame-resistant Rating: | UL94-V0 | Contact Material: | Brass Gold-Plated |
| Application: | Instruments & Meters | Temperature: | -40~105℃ |
| Highlight: | PA66 M19 waterproof signal connector,11 pin panel mount circular connector,IP67 quick lock waterproof connector |
||
| Number of Poles | 11Pin |
| Current Rating | 5A max |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Durability Voltage | 1500VAC @ 60 s |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Current Rating | 5A max |
| Min Wire Size OD | 3.0mm ~ 6.0mm |
| Max Wire Size OD | 8.0mm ~ 10.0mm |
| Max Cable Cross Section Area | 0.5mm² ~ 2.5mm² |
Can I have custom label?
Yes,of course,you can make you own private label and package,if you need to design the packaging ,we also have professionaldesigner to serve you.
Contact Person: Miss. Gina
Tel: +86 075523019434
M19 Quick Connect Waterproof Circular Connector 7 Pin Wire To Board Connectors
Signal 5A Quick Lock Waterproof Circular Connector 8 Pin M19 For LED
M19 12 Pin Circular Weather Proof Electrical Connector Male Plug Female Socket
M19 IP67 Waterproof Bulkhead Electrical Connector 8 Pin Female Cable Connector
5 Pin Male Female Wire To Wire Connector Types M19 Waterproof With Push Lock
Female Cable Round 4 Pin Waterproof Wire Connector Panel Mount M19 Push Locking
Blue Black Waterproof 2 Pin LED Light Connector Wire To Board Power Connector
Waterproof Circular Wire To Wire Connector 3 Pin LED Connector 20 Amp 300V
5 Pin 10A Low Voltage Male Female Cable Connectors Waterproof For LED
Overall Rating
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratingsAll Reviews